Cena elektřiny na Floridě

Tento krátký článek si nemohu odpustit když vidím co se děje v ČR s cenami plynu a elektřiny. Energie jsou v USA všeobecně poměrně levné a na Floridě obzvlášt. Toto mám dobře nastudováno, protože pro těžbu kryptoměn je toto klíčový parametr profitability a těžba je momentálně moje hlavní podnikatelská aktivitia v USA. Ne náhodou jsem se odstěhoval z milované Kalifornie do tropů na Floridu. Důvod byl ten, že tu je levný proud a je tu krásně! 🙂

Jako koncový uživatel na Floridě dostanete cenu za kWh okolo 11-12C což je okolo 2.5 Kč za kWh, ČEZ dneska novým zákazníkům nabízí okolo 11 Kč za kWh pokud se nepletu, to je šilené když si porovnám kupní sílu obyvatelstva na Floridě a v ČR.

Firmy s velkým odběrem proudu na Floridě se mohou dostat někam na 5-8C USD za kWH což je opravdu levné. Pro zajímavost po dnešním pádu Bitcoinu se vyplatí těžit na hodnotě 13C, tedy kdo má elektřinu za cca 3 Kč za kWh, tak stále není v červených číslech, ale poplatí tak proud a moc toho nevydělá.

Ještě se musím vrátit k ČR. Jako velký pravičák se mi moc nelíbí když se stát nadměrně sere do života lidí a firem a hned bych rozprodal podobné nesmysly jako Budvar a podobně, ale v klíčové infrastruktuře na to mám jiný názor a za mě by stát měl vlastnit vodu, plyn, elektřinu. ČR jako jedná z mála zemí v EU nemá smlouvu na přímo s Gazpromem a tak ruský plyn nakupuje 3-4x dráž od německých překupníků, to je bordel! A je to bordel předešlých a i současné vlády, bohužel. Máme červen, zima za rohem, tak jsem zvědavý co vláda vymyslí. Hodně nahlas se začíná mluvit, že opravdu jediné řešení je zajet do Ruska a domluvit si přímo odběr s Gazpromem, to jsem zvědav jestli tato vláda toto dokáže udělat vzhledem ke svým postojům k Rusku. Jak by se asi tvářili její voliči? Já jsem tu ODS mimochodem volil také, pro mne to bylo nejmenší zlo. Toto vládě nezavidím, ale jako podnikatel a pragmatik bych raději jel domluvit odběr plynu než nechat zkrachovat celý český průmysl… Aby bylo jasno, tak jednoznačně viním Rusko z té současné války a je mi to nesmírně líto, ale raději než se unášet emocemi, je dobré si poslechnout lidi co té energetice rozumí a pokud se něco zásadního neudělá, tak na podzim ze začnou lámat tyčky a Češi asi zažijou to co ještě po revoluci nezažili. Všem kdo se chtějí zorientovat v současné situaci v energetice v ČR, tak vřele doporučuji poslechnout tuto konferenci až do konce. Takže buď se vláda kousne nebo to vidím, tak do Vánoc na předčasné volby, bohužel…

Jedna odpověď na “Cena elektřiny na Floridě”

  1. Problém je, že jakmile se prodá Budvar, koupí ho okamžitě zahraniční firma a udělá z něj Europivo. Takže ho totálně, absolutně zadupe. Navíc stát z něj má velmi solidní příjem, je to silně zisková firma. Takže prodat to? To by mohl udělat jen idiot.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *