Jak mít lepší spánek? Hacky pro lepší spánek

Spánek je naprosto podceňovaná součást našeho zdraví! Přitom se jedná o základní fyzickou potřebu. Z jednoho výzkumu v USA vyšlo najevo, že skoro 90% Američanů spí málo nebo nemá dostatečně kvalitní spánek, to docela koresponduje s tím, že 70% Američanů trpí nadváhou nebo jsou obézní. Sám mám na sobě vyzkušeno, že pokud špatně spím, tak kromě blbé nálady mám sklony šáhnout po nezdravém jídle plném cukru, typicky sladkosti, energy drinky, různé coly, hranolky, fastfoody. Je to celkem logické, protože v těchto potravinách jsou rychlé cukry co nám krátkodobě přidají energii.

Než jsem změnil životní styl, tak jsem moc dobře nespal a přišlo mi to normální. Dřív můj den typicky vypadal k večeři normální jídlo většinou s rýží nebo jinými sacharidy (problém), pak 2-3 piva (opět sacharidy + alkohol, další problém) a pak ještě čumění do noci do mobilu nebo na počítač (problém) a za den jsme dával 3-4 kafe, poslední klidně pozdě odpoledne (opět problém)

To vedlo k tomu, že jsem měl podstatě celý svůj dospělý život nadváhu. Ještě docela důležité zmínit, že lidi si myslí, že když normálně usnou a spí, tak je to OK, ale strašně záleží na kvalitě spánku, jestli se v noci budíme na záchod atd.

Když jsem změnil lifestyle, tak jsem změnil následující: 1-2 kafe denně, poslední max po obědě, alkohol moc nepiju a když už, tak je lepší během večer a ne později. Večer se snažím jíst poslední jídlo 6-7 hodina večer než jdu spát v 11 a snažím se hlavně večer vyhnout sacharidům (davám většinou nějaké maso, rybu a hodně salátu), to pak vede k tomu, že člověk nemá večer nebo v noci hlad a vydrží do rána. Denně sportuji a večer před spaním nosím oranžové brýle co blokují mokré světlo, které nás drží vzhůru a snažím moc nerozsvícet velká světla a hlavně se snažím aspoň hodinu, dvě před spaním odložit všechny mobily, počítače a televize a čtu si v posteli s těmi oranžovými brýlemi. Cca do hodiny jsem totálně grogy, zhasnu a opravdu do 5 min max usnu, což dříve bylo nemyslitelné.

Myslím, že když dobře spíme, tak je to základ k dobrému zdraví a všechno souvisí se vším viz výše. Když blbě spíme, jsme ve stresu a jíme nezdravě a to pak vede k nemocem a nadváze. Dejte vědět jestli někdo používáte nějaké další hacky pro lepší spánek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *