Jak udělat v Americe řidičák?

Na úvod chci zmínit, že pokud jedete na dovolenou do USA nebo zde žijete pouze část roku třeba právě na Floridě, tak si vůbec nepotřebujete dělat americký řidičák a můžete tady jezdit bez obav s řidičákem z Česka nebo Slovenska. Už jsem zde zmiňoval, že dle mého názoru není potřeba žádat o mezinárodní řidičák (taková ta papírová knížka kterou vám vydá úřad v ČR pokud si o něj sami požádáte před cestou do zahraničí). Já jsem o něj žádal dvakrát v životě před cestou do Kanady a USA a dvakrát mi byl k ničemu a všude chtěli vidět tu klasickou plastovou kartičku ŘP.

Pokud někdo touží po americkém řidičáku (což jsem byl třeba já, protože řidičák v USA je něco jako naše občanka), tak si nejprve dobře nastudujte, že na vašich vízech máte tuto možnost. Co jsem projížděl Google, tak pokud jste v USA na ESTA nebo máte B1/B2 turistická víza, tak si nemůžete udělat řidičák, protože nemáte SSN. Všeobecně bych řekl, že pokud máte víza, která vám umožňují požádat o SSN, tak si můžete požádat o Driver License. Vím, že lidi na F-1 (studenti) si řidičák udělat můžou. Vždy je nelepší hledat oficiální informace na stránkách DMV daného státu.

Já mám osobně investorská víza E-2 a protože zde pracuji pro svou firmu (pro svůj byznys), tak to právo mám a řidičák jsem si udělal po svém příjezdu do Kalifornie. Po přestěhování na Floridu jsem si akorát zašel na DMV – Department of Motor Vehicles zde na Floridě a můj původní řidičák z Kalifornie mi přestříhli a vydali mi na počkání nový Floridský. V životě jsem dělal řidičák 6x (všechny jsem udělal na poprvé, v normální škole mi to takto zdaleka nešlo), poprvé v 16 letech na motorku, podruhé v 18 letech na auto v zimě, potřetí v 18 letech na motorku v létě, počtvrté ve 21 letech na velkou motorku. Po mém příjezdu do Kanady jsem si udělal řidičák v Ontariu (testy i jízdy), který mám stále platný a než jsem měl řidičák z Kalifornie, tak jsem ho používal. No konečně po šesté jsem dělal řidičák v Kalifornii (opět testy i jízdy). Bohužel vám v USA neuznají ani evropský ani kanadský řidičák a musíte tím prostě projít znova. Co mi ale pomohlo, že mi Geico (pojišťovna) uznala historii řidičáku z Kanady a měl jsem tak levnější pojistku.

Udělat řidičák v USA je určitě lehčí než v ČR a pokud už máte řidičák z ČR, tak nemusíte chodit nikam do autoškoly. Co ale budete muset je udělat testy a jízdy (s vlastním nebo půjčeným autem) – ano v USA v den jízd musíte přijet se svým nebo půjčeným autem (podle mě je tento systém lepší, protože si auto aspoň můžete osahat)

Naprosto otevřeně říkám, že to chce trochu umět anglicky a zabere to nějaký čas se nadrtit všechny ty otázky a není toho málo co si musíte pamatovat, ale dá se to naučit. Já, protože jsem pohodlný a nechtěl jsem riskovat, že si zkazím svou úspěšnou šnůru dělání řidičáků :D, tak jsem si zaplatil prémiový účet u této služby, kde si můžete trénovat všechny otázky co se objeví v testu (pozor to znění otázek bylo pak trochu jiné ve smyslu angličtiny). Já jsem to učil asi 4-5 dní v kuse, pořád dokola, než jsem měl 100% úspěšnost a pak se vydal na DMV. Pamatuji si, že jsem dělal test v San Pedro v Kalifornii bez zamluveného termínu, ale na jízdy bylo potřeba zamluvit termín a byly tam otřesné čekací doby – třeba 1-2 měsíce. Naštěstí bylo možné ty jízdy udělat kdekoliv jinde, takže jsem si na stránkách DMV našel pobočku, kde byl termín za týden. Jízdy jsou celkem lehké a doporučuji si na YouTube najít videa, jak udělat řidičák v daném státě ve kterém žádáte. Jednu věc zmíním komisaři zde milují a vyžadují, abyste při změně pruhů pořádně koukli do toho pruhu a otočili u tuho hlavou a zkontrolovali tak, že vám tam nejede jiné auto. Pouze blinkr a pohled do zpětných zrcátek nestačí – na tohle jsou tady a v Kanadě fakt uchýlní. Dále se tu jezdí na červenou doprava podobně jako v Německu. Rozdíl je v tom, že můžete jet kdekoliv na červenou vyjma tam kde vám to značka vysloveně zakazuje a samozřejmě musíte zastavit jako na stopce než tam vlítlnete v driftu 🙂 to jsem michodem zkoušel s půjčeným Mustangem po mém příletu do LA no a málem jsem předkem trefil obrubník, potom co se ten drift trochu přetočil. Myslím, že to bylo tím, že v tom křápu nebyla pořádná V8, ale jen čtřválec EcoBoost – který mimochodem nejede špatně 🙂

V Kalifornii to bylo tak, že po dokončení jízd mi komisařka oznámila, že jsem testem prošel, poslala mě zpět na přepážku na DMV, tam mi vytiskli dočasný papírový řidičák a ta plastová kartička mi přišla cca do 14 dní poštou na mou adresu.

Mít americký řidičák má dvě velké výhody. Když si kupujete alkohol, tak po vás většinou všude chtějí řidičák a pro obsluhu je lepší hledat datum narození na řidičácích které vidí každý den než to hledat na řidičáku z EU. Co je sranda, že v Kalifornii ten řidičák po mě chtěli skoro pokaždé a to je mi 30 let, na Floridě velmi zřídka. Červená Florida je obecně mnohem víc benevoletnější než socialistická, modrá Kalifornie (kdo neví, tak RED STATES jsou státy kde vládnou republikání a BLUE STATES kde jsou demokraté) Já všude říkám, že jsem moderate when it comes to the politics (něco jako neutrální), do jisté míry je to pravda, ale raději ta buzerace v Kalifornii kolem Covidu byla fakt peklo.

Hlavní výhoda ve vlastnění ŘP však spočívá v tom, že si můžete (nemusíte) zažádat o řidičák s tzv. Real ID a s tímto novým typem ŘP pak můžete lítat po USA a nepotřebujete vůbec pas (ano dokonce i když jste na vízech, to mám osobně odzkoušeno).

Jedna odpověď na “Jak udělat v Americe řidičák?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *