Kolik stojí dovolená na Floridě?

Kolik stojí dovolená na Floridě?

Množí se mi tu občas dotazy od znamých nebo rodiny kolik by byl rozpočet dovolené na Floridě např. na 14 dní?

Předně chci říct, že si občas někdo myslí, že tu jsem asi permanentně na dovolené a mám tak čas se každé návštěvě věnovat třeba týden v kuse. Asi přestanu dávat ty fotky na Instagram, protože to pak budí ten dojem 🙂 Realita je taková, že co jsem se v lednu odstěhoval na Floridu, tak jsem skoro nezastavil. Jednak pořád na dálku, denně pracuji pro svůj byznys v ČR a do toho mám další dva projekty v USA – znovu opětovně budu otevírat službu na přeposílání pošty Mail on Screen zde na Floridě a pak se zde věnuji těžbě Bitcoinu a jsem denně na naší farmě, snad mimo nedělí. Takže když by někdo z rodiny nebo fakt blízkých přátel zvažoval přijet, tak se urvu spíš na pár dnů na nějaké výlety.

Než tu dám dohromady nějaký seznam nákladů, tak bych zmínil dvě důležité věci:

  1. Každý kdo cestuje do USA a (není občas USA nebo trvalý resident), tak musí být plně očkován proti COVID-19 (stačí např. 2 ukončené dávky) + musí být negativní test ne starší než 24 hodin před odletem.
  2. Osobně si myslím, že když už člověk letí např. poprvé do Ameriky a utratí nemalé peníze za letenky a musí absolvovat docela dlouhý let včetně přestupu (myslím, že teď na Floridu nic přímého z Prahy nelétá), tak nemá příliš smysl být 14 dní zavřený na hotelu někde v Miami a je prostě potřeba si půjčit auto na letišti v půjčovně na celý pobyt. Jediné město kde si umím představit být na dovolené bez auta je New York City, kde funguje perfektně subway (metro) a auto bych řekl, že zrovna v NYC je zbytečné. Celý zbytek Ameriky je postavený pro auta a někam dojet zabere docela dost času a MHD tu nefunguje jako v EU. Pokud by člověk zůstal v Miami, tak se dá využívat třeba Uber a podobné služby v rámci města, dojet Uberem kamkoliv dále už vyjde mnohem dráž než mít půjčené auto.

Když se mě někdo zeptá kde bydlím, tak řeknu u Miami, ve skutečnosti bydlím v Jupiteru což je město severně od Miami v jeho metropolitní oblasti. Autem to mám 1,5 hodiny do centra Miami a tak min 2 hodiny i více když chytnu kolonu což je tu na denním pořádku. 

Náklady na 14 dní pro 2 dospělé

  • Zpáteční letenky: $1.300
  • Půjčení auta: $500 
  • Benzín: $200
  • Hotel se snídaní: $2.000 +++
  • Jídlo, pití: $1.000 +++ (počítám kupované obědy, večeře)
  • Vstupy: $500-1000 +++ (Universal Studios, NASA, Evergladles, NHL a apod)

Odhad min: $5.500 až $6000 což je aktuálně okolo 120.000 Kč – 140.000 Kč pro dva dospělé na dva týdny a to bych rád podotknul, že jsem počítal spíš takovou ekonomickou variantu, kdy tu počítám, že už jsem člověk jede, tak asi bude chtít něco navštívit jako nějaké zábavní parky, NHL a pod. I tak jsem počítal nejlevnější auto v půjčovně včetně havarijního pojištění, levnější hotely a spíš stravování po různých řetězcích a max občas někde v restauraci. Realita je taková, že když zde jdete ve dvou lidech na večeři do restaurace (ve smyslu ne fast-food) dáte se tu nějaké jídlo, pár piv, víno a pod, tak tam prostě necháte min $80-100 za večer. Nejlevnější jídlo tu začíná, tak okolo $10 ve fastfoodech, nevím kde by tu člověk vařil, ani na to není čas, pokud to pojme tak, že bude jezdit a chcce toho co nejvíc vidět.

Myslím, že Amerika je postavená na zážitích a za ty se tu prostě platí poměrně dardy. Pokud sem člověk pojede s tím, že tu bude šetřit na těch zážítcích, tak spíš bude zklamaný z USA, protože může jet za třetinu nebo půlku někam k moři v Evropě.

Já osobně když bych jel na 14 dní na Floridu, tak bych asi ještě zalétl do New Yorku na pár dnů a udělat třeba trip na Niagara Falls a do Washingtonu DC. Paradoxně ten trip do NYC už to moc neprodraží max o cca $300-400 za letenky. Náklady na hotel, jídlo a půjčení auta budou v NYC srovnatelné. 

Tak doufám, že to trochu pomůže každému udělat obrázek o nákladech na dovolenou na 14 dní na Floridě nebo kdekoliv ve výhlášených lokalitách USA. Kdyby to člověk fakt škrtil a bral nejhorší hotely, brutálně šetřil na jídle, neplatil za žádné zábavné parky atd, tak to asi stlačí o třetinu dolů, jen si říkám zdali to má smysl? Za mě určitě nikoliv.

Když jsem v roce 2018 (a to byly ceny všeho úplně jinde) strávil 3 týdny na dovolené za západě USA s bývalou přitelkyní, kdy jsme jeli z LA – San Francisco – Sacramento – Lake Tahoe – Las Vegas – Phoenix – San Diego – zpátky do LA a víceméně nijak extra neutráceli vyjma snad 2 zábavních parků, tak už tehdy jednoho ty 3 týdny stáli min 80 litrů a to jsem letěl do LA jen z Toronta když jsem tam rok bydlel.

Tak tolik tvrdá realita nákladů na západě! No ta inflace nás brzy asi sežere, kupujte Bitcoin 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *