Kupování auta v USA

S kupováním nového auta od dealera na Floridě nebo v USA nemám zatím osobní zkušenost, ale předpokládám, že to bude hodně podobné jako v ČR s tím rozdílem, že  se moc nedávají slevy jako tomu je v ČR. V dohledné době, ale plánuji koupit nové auto na úvěr v rámci budování mého kreditu viz článek tady. V Čechách, když kupujete nové auto od dealera, tak je snad národní sport dostat aspoň nějakou slevu. V USA skoro každý kupuje auto s financováním a buď si bere půjčku (loan) nebo obdobu našeho operativního leasingu (lease). Naše firma v ČR se zabývá nákupem a prodejem převážně nových aut v rámci EU takže toto téma je mi hodně blízké, všechno co má motor mám rád!

Jednu perličku, co jsem zažil u dealera Chevroletu v souvislosti s nedostatkem nových aut díky COVID-19: když přišla na trh nová Corvette, tuším, že to je označení C8, která má jako první Corvette motor vzadu uprostřed podobně jako V8 Ferrari, tak se začala prodávat v USA a v ČR se dala sehnat pouze od individuálních dovozců. Za prvé těch aut v EU byl a stále je hrozný nedostatek a ty dovozci v ČR ta auta nabízeli s ohromnými přirážkami. Pamatuji si, že nelevnější Corvette v tu dobu začínali okolo 3 mil Kč, ale ceníková cena základního modelu v USA byla okolo 60-70 tisíc USD (1.3-1.6 mil Kč). Můj kamarád Milda z Ústí mě požádal, abych zašel za dealerem Chevroletu a zjistil dostupnost a slevu jakou dostaneme. Když jsem se zeptal prodejce, tak mi řekl, že čekací doba je momentálně 18 měsíců (květen 2021) a místo slevy mu v případě závazné objednávky budu muset zaplatit navíc 20.000 USD (0,5 mil Kč) přirážku nad ceníkovou cenu, protože je hrozná poptávka a dealeři chtějí vydělat. Šok přišel, když jsem obvolal více dealerů Chevroletu a zjistil, že ten původní dealer si říkal nejnižší přirážku, protože ostatní si řekli 25-30 tisíc dolarů. Kamarád byl znechucen a tak si místo toho teď koupil 911 Turbo S, chudák 🙂

Co se týče ojetých aut, tak jsem zatím koupil 2 auta od soukromých osob a jedno už prodal také soukromé osobě. Nějak mi přijde lepší kupovat od soukromých osob než od různých překupníků a bazarů. I když koupě od bazaru má jednu velkou výhodu a to, že za vás zpravidla ten překupník vyřeší přepis a ušetří vám návštěvu registru vozidel (DMV – Department of Motor Vehicles). Bohužel musím konstatovat, že úroveň registru vozidel a zejména ochota personálu se hodně blíží českým registrům vozidel. Auta jsem zatím vždy kupoval hotově za cash. Dobrá zpráva je, že auto si v USA můžete koupit i bez amerického řidičáku, ale budete potřebovat adresu v USA kam vám pošlou poštou přepsaný techničák (toto bylo v Kalifornii, na Floridě mi udělali vše na počkání!. Pro hledání ojetých vozidel doporučuji portál Craiglist (obdoba Bazoš) pomocí kterého jsem zatím koupil obě auta a jedno už prodal.

Obě auta jsem kupoval v Los Angeles, když jsem ještě žil v Kalifornii, ale proces na Floridě bude velmi podobný ne-li stejný. Musím všechny varovat, že kupování ojetého auta je velmi stresující záležitost zejména ve velkých městech jako je LA nebo Miami, protože jakmile se objeví zajímavý inzerát, tak je to auto zpravidla ten den pryč. Je potřeba mít připravené peníze (cash in hand) a když jedete na prohlídku, tak rovnou vzít peníze, protože zde platí, kdo první přijde a zaplatí, tak odjíždí. Než jsem koupil první auto, tak mi 2 auta utekly i když jsem byl připraven okamžitě skočit do auta a jet se tam podívat. Další 2 auta jsem odmítl, protože to byly totální šroty (piece of crap). Na toto je potřeba taky dát pozor. Občas lidé píšou do inzerátů: perfektní stav, jako nové a pak přijedete na místo a chce se vám zvracet, doslova a ještě jsou ty lidé dotčení když jim řeknete, že si snad dělají prdel. Já mám asi odlišná měřítka jak má vypadat auto v perfektní kondici. 

Pro přepis vozidla na registru vozidel (DMV) budete potřebovat techničák (title) od původního majitele, pojistku uzavřenou v tom státě kde auto registrujete a dále doklad o provedení technické kontroly a emisí (smog test), který je povinen zajistit prodávající před prodejem vozidla. Tohle se vám může vymstít, když koupíte auto bez smog testu a pak zjistíte, že auto testem neprojde, tak máte problém. Osobně jsem koupil první auto bez smog testu, ale naštěstí testem prošel. Až budete na registru, tak předložíte title od původního majitele, pojistku, smog test – online kopii testu bude mít DMV pravděpodobně v systému, ale je lepší vzít i ten originál na papíře pro případ výpadku a podobně. Po dokončení registrace vám DMV vyměří sales tax a musíte jí zaplatit jako kupující. Na Floridě je aktuálně salex tax 6%. Starý techničák vám na registru seberou a pošlou poštou na adresu kterou uvedete do 30 dnů. Na Floridě to bylo na počkání a nechali mi obě původní SPZ z Kalifornie. Ten den vám vystaví obdobu malého techničáku (registration) který je však je vytištěný na normální papír a je potřeba ho neustále vozit v autě. Registrační značky vám zůstanou stejné, pokud si nepožádáte o vydání nových značek.

Nezaomeňte si auto pojistit. Já používám online platformu Geico (druhý největší poskytovatel pojištění aut v USA) kde lze uzavřít celou pojistku online a pak si stáhnout aplikaci do mobilu a mít pojistku nahranou tam. Já jsem osobně asi střelec, ale zásadně si auta pojišťuji bez havarijního pojištění i třeba dražší auta, protože i tak pojištění auta v USA je velmi nákladné. Nyní platím něco okolo 60 USD měsíčně (což je velice málo).

Hlavně všechny varuji jakmile se přestěhujete z jednoho státu to druhého, tak co nejdřív aktualizujte adresu a pojišťovna vám přepočítá pojistku, protože každý stát má jiné podmínky pro plnění. (vše jde udělat Online u Geico), zajímávé je, že pojistka je na Floridě o dost dražší než v Kalifornii, cca o třetinu. Asi pátý den po přestěhování na Floridu jsem měl drobnou nehodu v Pompano Beach. Na křižovatce jsem nedobrzdil a lehce narazil do skůtru před mnou, kde seděla holka s klukem. Kluk to nějak ustál a zůstal i se skůtrem stát, bohužel ta slečna nějak v šoku spadla a nevěli jsme jestli jí něco je. Někdo okamžitě z lidí okolo zavolal asi policii a během snad 1-2 minut tam přijela 3 policejní auta, zavřela celou křižovatku, 2 hasiči a 2 záchránky. Slečna se pak zvedla a řekla, že jí nic není, já však myslel, že mě minimálně zavřou a je to můj konec, byla to fakt jak scéna z Hollywoodu. Policie si nás pak vzala sebou vedle na parkoviště, vše sepsala. Já jsem čekal, že dostanu pokutu a třeba budu muset zaplatit výjezdy všech těch složek záchránného systému, protože to byla prokazatelně moje chyba. Když mi policista vracel řidičák, tak se ho ptám co pokuta a zdali budu něco platit? Usmál se a řekl, vidím, že nemáš žádný záznám v rejstříku takže to máš dneska bez pokuty a na Floridě se výjezdy k nebodě neplatí! To jsem si teda oddechl, opět jsem měl zase kliku! Horší to však je s pojistkou, protože slečna šla na rentgen a nahlásila to na pojišťovnu a ta mi hned druhý den zvedla pojistkou asi o 50% takže teď platím asi $140 měsíčně jen za povinné!

Co se týče aut, tak jsem první auto bylo MB C240, 2.6 V6 asi 190 koní, docela málo miles a celkem zachovalé, ale věk už byl znát. Koupil jsem za $4.000 a prodal za $4.000 po 3 měsících. Když jsem pak minulé léto během týdne fakt neskutečnou klikou koupil jeden Bitcoin asi $30.000 a za pár týdnů stál okolo $55.000, tak jsem rozhodl odprodat ten zisk a za to si koupil hračku MB E550 Sport z roku 2014 který měl pouze 71.000 miles kde je V8 4.7 biturbo a 400 koní + je tam chip přímo od dealera Mercedesu se zárukou of firmy Renntech na 540 koní. Vzhledem k tomu, že auto má pohon 4×4 tak mě fakt baví všechny ty závody se zadolkami, zatím mi nikdo neujel kromě Tesly, dokonce nová Corvette se vůbec nechytla. I tak mám průměrnou spotřebu 9l na 100km což mi přijde neuvěřitelné. Auto jsem kupoval od staršího pána někdy na půlce cesty mezi LA a San Diegem – auto bylo a stále je jak nové, pán byl velký fanoušek Mercedesu a doslova mi řekl, jsem rád, že auto prodávám někomu z Evropy, protože vy se umíte starat o auta na rozdíl od Amíků!

Co mi trochu vadí, že mám v autě cash, který bych teď raději použil na rozvoj podnikání takže éčko půjde asi brzy do světa a já si vezmu nějaké auto na úvěr, jakmile se konečně dostanu do pásma excellent credit score – s tímto kreditem si tu můžete vzít úvěr na auto s 0% úrokem (pár značek to nabízí), Dále musím nějak konstatovat, že už mě ta auta nebaví tak jako dřív, ten Mercedes je raketa, ale moc zábavné to není, silně uvažuji o nějakém hybridu a později elektru, protože mám na farmě kde těžíme krypto elektřinu opravdu za pár korun a najezdím celkem dost takže mě vadí tady sypat peníze do benzínu. Je to hrůza, benzín už i na Floridě stojí přes 30 Kč za l a neustále zdražuje. Minulý rok stál ještě okolo 20 Kč.

Tohle byla moje první koupená kára v USA za $4.000
Tohle byla moje první koupená kára v USA za $4.000
Takto probíhal první smog test - technická + emise
Takto probíhal první smog test – technická + emise
Krásný, zachovalý kousek E550 V8 biturbo, který jsem koupil za $22.000 a měl najeto 71.000 miles
Krásný, zachovalý kousek E550 V8 biturbo, který jsem koupil za $22.000 a měl najeto 71.000 miles
V Kalifornii si užíváte nadhérné západy slunce nad oceánem, tady západ slunka na Floridě při večerním odjezdu z farmy!
V Kalifornii si užíváte úžasné západy slunce nad oceánem, tady západ na Floridě při večerním odjezdu z farmy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *