Půjčení auta v USA

Půjčování aut v USA je jedna velká kapitola, která se zejména jedincům se slabší angličtinou může pěkně prodražit. Naprosto doporučuji si auto zamluvit dopředu před jakoukoliv cestou, protože je nyní nejen v USA, a nejen v půjčovnách nedostatek aut. Osobně dělám rezervaci většinou přes platformu Skyscanner která většinou nabízí nejlevnější ceny. Dejte si pozor ať si zaregistrujete auto skutečně na daném letišti. V USA na všech velkých letištích jezdí ze všech terminálů svozové autobusy do půjčoven zpravidla zdarma (Shuttle/Airport/Rental Bus). Pokud chcete mít klid, tak bych vám doporučil si připlatit aspoň za nějaké příplatkové připojištění (havarijní pojištění), protože v USA není povinnost si u půjčeného auta sjednat havarijní pojištění.

Naprosto klíčové je mít s sebou kreditní kartu (mám na mysli skutečnou kreditní, nikoliv debetní kartu). Stále spousta půjčoven v USA neakceptuje debetní karty, zejména ty vydané v EU. Platit hotově nejde vůbec nikde. I když např. na letišti v LA akceptovali mou debetní kartu od Raiffeisenbank, když jsem se přestěhoval do LA před rokem v květnu 2021.

Dobrá zpráva je, že většina aut v půjčovnách má Apple Car Play nebo obdobu pro telefony s Android a pomocí USB kabelu si můžete promítat navigaci na obrazovku před sebou. Není tak potřeba připlácet extra poplatky za auta s vestavěnou navigací nebo si připlácet za externí navigaci.

Bohužel naše česká mentalita na všem ušetřit se mi jednou vymstila, když jsem si půjčoval auto v Chicagu ve státě Illinois a jel na kurz do Millwaukee ve vedlejší státě Wisconsin. Stát Illinois má na dálnicích mýtný systém (takových států je více po USA včetně Floridy), a to jsem nevěděl a bohužel špatně rozuměl obsluze v půjčovně, když se mě ptala, jestli chci do auta přidat čtečku na čelní sklo na mýto (Tolls) Ve snaze ušetřit, jsem řekl, že nechci žádné příplatky a asi za měsíc mi přišel dopis kde mi půjčovna doúčtovala mýto asi 3 USD + administrativní poplatek 75 USD (takto se vydělává na nezkušených lidech) nezbylo nic než vyhodit dvojku z okna a od této zkušenosti si všude říkám o toll tag. Nebo se zeptejte jestli jsou v tom státě nebo okolí kde si půjčute auto tolls. Obsluha vám pak dá za drobný příplatek auto s krabičkou na čelním skle, kterou manuálně otevřete a po projetí mýtnou branou to naskenuje vaše auto a máte klid. Jak toto vypadá najdete na konci stránky v galerii. 

Další bod, který chci zmínit je, že auto dostanete s plnou nádrží a měli byste ho vrátit také s plnou nádrží a občas se vám budou snažit vnutit ještě před převzetím auta, že si můžete připlatit za to, že auto vrátíte s nedoplněnou nádrží. To samozřejmě nedoporučuji, protože vás na tom opět řádně natáhnou. Nedávno se mi v Columbusu stalo, že jsem na to fakt zapomněl a uvědomil si to až při vrácení auta kdy už jsem projel závorou do místa vrácení auta v půjčovně. Jelikož jsem měl čas, tak jsem požádal obsluhu ať mě nechá vyjet a dojel na nejbližší čerpací stanici a nádrž doplnil.

Naprosto otřesný zážitek mám s půjčením auta právě na Floridě na letišti ve Fort Lauderdale kde jsem si chtěl hrozně vyzkoušet Dodge Challenger RT V8 5.7L. Bohužel takových jedinců, kteří se třepou na půjčení pořádného muscle car je asi pěkná řada a ty auta podle toho vypadají. Půjčil jsem si bílý Challenger a to auto bylo fakt v hrozném stavu viz fotky níže. Odrbaná kola, odrbaná zrcátka a téměř upadlý přední nárazník, který byl odborně opraven izolepou. V té době už jsem byl trochu zkušený, a tak jsem před opuštěním půjčovny požádal obsluhu o vyplněný protokolu kde jsme zaznamenali všechny škody co jsem našel. Po třech dnech mého užívání, kdy jsem zkoušel driftovat kde to šlo, ten nárazník fakt mále upadl a na autě držel asi jen silou boží vůle. Při vrácení auta si toho obsluha samozřejmě všimla, ale nic neřekla a já v klidu odešel. Asi po dvou měsících, kdy se nic nedělo mi přišel dopis od Budget (půjčovna), že v souvislosti s mým užíváním museli opravit nárazník a strhli mi z karty asi 350 USD. Největší můj problém byl, že ten protokol, kde byly škody zapsány jsem buď vyhodil nebo někde zašil. Momentálně se s nimi tady dohaduji, že to auto bylo značně poškozené už před mým převzetím a napsal jsem jim, že oni by měli mít druhou kopii toho protokolu což mi samozřejmě napsali, že nenašli. Poslal jsem jim aspoň fotky, které jsem udělal před převzetím, ale myslím, že to spíš neuznají. Takže poučení pro všechny je důsledně zapsat všechny škody do protokolu ještě než opustíte půjčovnu a pak hlavně ten protokol uchovat po delší dobu nebo aspoň vyfotit pro případné řešení sporů.

Abych byl spravedlivý, tak musím uznat, že mi prošlo vrácení bílého Mustangu v LA, který byl skoro nový a solidně jsem na něm odřel dveře – byla tam rýha, tak půl metru dlouhá až do spodního laku, ale bylo to ve zlomu, takže to nebylo moc vidět. Všem garantuji, že toto by nikde v EU neprošlo. V USA, když vracíte auto, tak nikoho nezajímá, že je špinavé zvenku nebo i uvnitř nebo že jsou na něm odrbaná kola či drobné oděrky. Samozřejmě nárazník tažený skoro po zemi je už neakceptovatelné i pro jinak velmi benevolentní zaměstnance půjčoven.

Ohledně řidičáku, dnes už mám americký, ale bez problému zde můžete minimálně při dočasném pobytu jezdit s tím českým a nemyslím, že potřebujete ten mezinárodní, o který jsem si kdysi vždycky žádal před cestami do Kanady nebo USA. Ty mezinárodní papírové ŘP tady nikoho moc nezajímají a stačí vám ta klasická, plastová kartička ŘP z ČR.

Na závěr ještě krátká odbočka ke službě Turo – kde si můžete od soukromých osob půjčit jejich auto a to včetně havarijního pojištění. Občas jsem trochu konzervativní, tak si raději půjčuji auta v půjčovnách, ale když jsem letěl minulé léto na 2 dny do Portlandu, tak skoro nebyla žádná auta v půjčovnách na letišti v Portlandu a nejlevnější nabídka byla snad za $600 za dva dny což byl masakr, takže mě to donutilo zkusit Turo kde jsem si vybral nějaké malé SUV od Lexusu asi za třetinu ceny než v půjčovně. Majitelka, mladá holka mi ho dovezla až na můj terminál kde jsem přistál a dala mi klíče do ruky a odjeal Uberem. Auto jsem pak dle domluvy přivezl opět na terminál s plnou nádrží kde slečna opět čekala. Skoro to hodnotím jako lepší zkušenost než v půjčovně a hlavně si tam můžete vybrat opravdu cokoliv. Od staré šunky za pár dolarů na den až po Porsche 911 třeba za $300 na den, Ferrari nebo Lambo. Tyhle supersporty půjčují jen lidem nad 30 let (což docela chápu) Veškerá komunikace probíhá přes chat té aplikace Turo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *