Vnitrostátní létání po USA

V USA jsem pochopil, jak je běžné pro většinu lidí (střední třídu) lítat naprosto kamkoliv kam potřebují. Spojené Státy jsou obrovské a někam dojet autem zabere i celé dny. Naproti tomu doletět kamkoliv po USA je většinou otázka max do 5 hodin přímého letu a okolo 100-200 USD v ekonomické třídě. Tento rok 2021 jsem letěl víc jak 10x v rámci USA, a to pouze pracovně. Létání se nebojím, dřív jsem z něho byl nadšený, dnes už to nadšení odpadlo a je to spíš nutná otrava.

V rámci USA létám primárně s American Airlines, kde po registraci můžete sbírat free miles za každý zakoupený let a ty později použít na nákup letenek zdarma. Vždy se snažím po USA lítat pouze s příručním zavazadlem, jednak kvůli úspoře času při odbavení, tak úspoře peněz. Lepší aerolinky jako American Airlines nebo Delta mají už v základu příruční zavadlo (menší kufr) + třeba batoh v ceně letenek. Párkrát jsem letěl s nízkonákladovými Spirit Airlines a tam musíte připlatit i za ten kufr co si berete na palubu, batoh je zdarma. Když neseženu levnou letenku s Americans, tak opět použiji starý dobrý Skyscanner.

Když máte americký řidičák, který obsahuje tzv. Real ID, tak pro lety v rámci USA vám stačí létat pouze na americký řidičák, a to dokonce i když nejste americký občan nebo nemáte zelenou kartu (povolení k trvalému pobytu)

Co se týče opatření s COVID-19, tak zrovna tuto stránku píšu v listopadu 2021 kdy to zas v ČR a Slovensku vypadá na Best in Covid. V rámci letů v USA nikoho nezajímá, jestli jste prodělal nemoc, jste očkovaný nebo máte negativní test. Nikdo to tu absolutně neřeší za což jsem upřímně rád. Florida je jeden z nejvíce benevolentních státu a nikde nejsou povinné ani roušky včetně vnitřních prostor.

Všeobecně se dá řící, že pokud můžete někam dojet za méně než 8 hodin autem, tak letadlem asi moc času a penět neušetříte, cokoliv nad 8 hodin už je spíš na letadlo pokud nemáte cestu autem jako součást poznávání této skvělé země!

Na závěr bych rád řekl, že první lety po USA jsem lehce (nic hrozného) trochu prožíval a trochu si vždy plánoval a studoval jak vypadá letiště. S tím jak člověk letá teď často někam pracovně, tak je celá organizace mnohem rychlejší: 1. koupit letenku 2. rezervovat auto – na letišti 3. koupit ubytování. V den letu: V online appce v mobilu – udělám check in a zavolám si Uber taky z mobilu (pokud nemám odvoz), nechám se odvést rovnou na daný terminál, rovnou hledám Security Check kde ukážu můj americký řidičák a jede se dál. Podle času jdu buď do baru pokecat s cizími Amíky (tohle je zde super, jak si po pár pivech pokecáte v podstatě s kýmkoliv na baru) Po příletu: rovnou hledám cedule – Shuttle Bus / Rental Cars / Ground Transporation a hned beru svozový bus zdarma do půjčovny, beru auto – propojím Apple Pay (vemte si USB kabel do auta) a jedu kam potřebuji. Po návrátu na letiště vracím auto s plnou nádrží a opět beru bus na terminál a po příletu beru opět Uber domů. Je to easy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *